Linkek a témában:
Békési-Marton Gabriella
Békési-Marton Gabriella ötvös, tűzzománcműves lapja. A legtöbb itt található ékszer magyar népművészeti indíttatású, a tűzzománcok nagy része népi motívum feldolgozása. Az ékszerek leírása ezenkívül foglalkozik a felhasznált motívumok eredetével és jelentésével is. A lap bemutatja a tűzzománc, ezen belül a rekeszzománc több ezer éves technikáját, amellyel pl. a magyar Szent Korona is készült.
In memoriam Bodrogi Sándor (lószőrfonó)
Emlékezés Bodrogi Sándor lószőrékszerkészítő népművészre. Újságcikkek, visszaemlékezések, archív fotók a mesterről és munkáiról. A honlap látogatói megismerkedhetnek a szegény sorból származó parasztfiúból lett villanyszerelővel, aki felélesztette Csipkerózsika-álmából a már-már kihaló népművészeti ágat.
Magyar Menyegző Ékszerkollekció
Magyar menyegző ékszerkollekció megalkotásakor a magyar népművészet gazdag motívum világából merítettünk ihletet, azt új modern formába álmodva. Az ékszerek formája, jelképrendszere az adott korra, jellemző elemekre épül. Többnyire egyedi darabok és a megrendelő ötletéből, vele együtt tervezzük meg, hozzátéve saját kreativitásunkat és mesterségbeli tudásunkat.
Napékszer
Egyedi ötvösmunkáinkat és ékszereinket megrendelésre készítjük hagyományos kézi eszközökkel és technológiákkal. Néprajzi hagyományokat követő értékek mentén dolgozunk a modern kultúra lehetőségeivel ötvözve. Nálunk legfőképpen a minőség a fontos! Webáruházunkon keresztül lehetőség van egyedi ékszerek és dísztárgyak vásárlására is.
Meghatározás
A népművészet a paraszti társadalom tagjainak tevékenysége a képzőművészet és az iparművészet terén. Fő jellemvonásai a hagyományos mintákhoz való ragaszkodás, a felhasznált anyag korlátainak megtartása, az egyszerűség és a közérthetőség. Ide tartozó művészeti ág a népköltészet, népzene, néptánc, népviselet, népi díszítőművészet. A magyar népművészet kutatásával a néprajz foglalkozik.