Linkek a témában:
Busójárás
A busójárás mohácsi farsangi népszokás, amely eredetileg sokác népszokás volt. A „műsor” fő elemei: a partraszállás, melynek során a túlparti „Szigetből” - ahogyan a helybeliek mondják - eveznek át ladikokon a busók, valamint jelmezes busófelvonulás a Kóló térről a főtérre.
Húsvét régen és ma
A húsvét napjainkban a keresztények legfontosabb ünnepe, de a valláson kívül is a tavaszvárás, a tavasz eljövetelének ünnepe is, amelyet március vagy április hónapban tartanak. A Biblia szerint Jézus - pénteki keresztre feszítése után - a harmadik napon, vasárnap feltámadt. Kereszthalálával nem szabadította meg a világot a szenvedéstől, de megváltotta minden ember bűnét, feltámadásával pedig győzelmet aratott a halál felett. Az eredetileg zsidó vallási ünnep az egyiptomi fogságból való szabadulás ünnepe volt. A húsvét egybeesik a tavaszi napéjegyenlőség idején tartott termékenységi ünnepekkel is, amelynek elemei a feltámadás, az újjászületés.
Pünkösd
A pünkösd a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amelyen a kereszténység a Szentlélek kiáradásának emlékét ünnepli meg. A Szentlélek ezen a napon áradt ki Jézus tanítványaira, az apostolokra, és ezzel a napot új tartalommal töltötte meg a keresztények számára.
Betlehemezés
A betlehemezés a karácsonyhoz kötődő magyar népszokás. Több szereplős dramatikus játék, a legnépszerűbb karácsonyi paraszti misztériumjáték, pásztorjáték. A népszokásban két hagyománykör ötvöződik: a kereszténység előtti pogány és antik gyökerű képzetek, valamint az ünnep keresztény jellegéből fakadó szokások. Neve a bibliai Betlehem városából ered. A népszokás célja a gonosz ártó szellemek elűzése zajkeltéssel, jelmezek, álarcok viselésével.
Online kalendárium
A kalendárium egy, az év napjait, évfordulókat, ünnepeket, sok esetben olvasmányokat is tartalmazó évkönyv, melynek elsődleges feladata az idő múlásának jelzése volt.
Nemzeti ünnepek
A nemzeti ünnepek olyan kitüntetett napok, amelyeken Magyarország a nemzeti összetartozását ünnepli. A lap a három magyar nemzeti ünnep (március 15., augusztus 20., október 23.) mellett bemutatja államilag elismert ünnepnapjainkat és nemzeti emléknapjainkat is.
Meghatározás
A népművészet a paraszti társadalom tagjainak tevékenysége a képzőművészet és az iparművészet terén. Fő jellemvonásai a hagyományos mintákhoz való ragaszkodás, a felhasznált anyag korlátainak megtartása, az egyszerűség és a közérthetőség. Ide tartozó művészeti ág a népköltészet, népzene, néptánc, népviselet, népi díszítőművészet. A magyar népművészet kutatásával a néprajz foglalkozik.